META-LAX

 

שיטה מתקדמת לשחרור מאמצים במתכת

חברת מזור הנדסה הביאה לישראל את META-LAX, מכשיר מתקדם ויעיל במיוחד לשחרור מאמצים שיוריים במתכת לאחר תהליכי חישול, ריתוך ועיבוד שבבי. המכשיר, פרי פיתוח של חברת Bonal Technologies Inc. בארה"ב, משדרג את תהליך שחרור המאמצים ע"י טיפול תרמי וזיקון, ומאפשר חסכון של 80% (!!!) בזמן, בהשוואה לשיטת התנור המקובלת  בישראל. יעילותו הוכחה בסדרה ארוכה של ניסויים מחמירים, שנערכו במעבדות המחקר של מוסדות המובילים בארה"ב ובעולם - ביניהם אוניברסיטת קליפורניה בברקלי, משרד האנרגיה של ארה"ב ואוניברסיטת שאו שבסין.

 

מהם מאמצים שיוריים ?

מאמץ שיורי, הנה אותה תופעה הגורמת לעיוותי צורה בגופי מתכת שונים בשעת עיבוד, הוא המאמץ של החומר להגיע לאיזון פנימי מחודש, לאחר הפרת האיזון  על ידי תהליכים טכנולוגים שונים. 

 

כך למשל, תהליכים טכנולוגים בלתי מבוקרים של חימום וקירור (כמו ריתוך או ערגול בחום), יוצרים הפרשי טמפרטורה בין פני השטח החיצוניים למרכז הגוף.  הפרשים אלה גורמים למאמצי מתיחה ולחיצה, שמפרים את שיווי המשקל הפנימי והגוף מתעוות.  עיבוד שבבי גורם לניתוק סיבים בחומר, וכאשר מערך הכוחות החדש מגיע לאיזון, הגוף מתעוות. השפעת המאמצים השיוריים גם מסיטה את התדר העצמי של הגוף ממקומו הטבעי.

 

תהליך שחרור מאמצים מבטל את כוחות המתיחה והלחיצה בגוף, ומביא אותו למצב אדיש ולא מעוות.

 

תהליך שחרור מאמצים בשיטת LAX-META

שיטת LAX-META מבוססת על עיקרון ההרעדה. במסגרת התהליך הייצור / הטכנולוגי מורעד הגוף בתדר תת הרמוני - תדר נמוך במקצת מהתדר העצמי של הגוף, באמפליטודה בגובה של 30%

מאפליטודת התהודה. התהליך כולו נמשך 60 עד 30 דקות.

התהליך גורם לשחרור המאמצים השיוריים, עד שנוצר בחומר איזון מחודש - כאשר התדר העצמי נמצא במקומו הטבעי.

מכשיר ה-LAX-META מורכב ממרעד, ולצדו מחשב ותוכנה השולטים בעוצמה, בתדר, במשך תהליך וזמן ההרעדה. בתחילת הפעולה, מזין המפעיל את המחשב בפרמטרים הרלוונטיים של החלק, כמו משקל וסוג המתכת. עם הפעלתו, מאתר המכשיר את התדר המקסימלי של המתכת, ויוצר הרעדה בתדר תת-הרמוני. עם סיום ההרעדה, בודקת המערכת את מצב המתכת, ואם טרם הושג היעד הרצוי, היא מבצעת את הפעולה שנית באופן אוטומטי.

 

למה כדאי ?

לשיטת ההרעדה של META-LAX יש יתרונות חשובים על פני השיטה המקובלת של שחרור מאמצים על ידי חימום בתנור:

 • חסכון של 80% ומעלה בזמן הנדרש לשחרור המאמצים במתכת.  תהליך האורך כ-6 שעות בתנור (מבלי לקחת בחשבון זמני המתנה להפעלת התנור) יכול להסתיים ב-30-60 דקות בלבד בעזרת   META -LAX. כתוצאה מכך מתקצר משמעותית תהליך הייצור כולו - יתרון תחרותי חשוב ביותר לחברות הפועלות היום בשוק בישראלי.
 • שמירה מלאה על התכונות המכאניות של החומר, ועל מצבים וצורות שנוצרו בתהליך תרמי מבוקר.
 • מניעת נזקים כמו עיוות צורה, סידוק, פחות נקבוביות, קורוזיה והחלשת החומר (חיי התעייפות ארוכים יותר), שעלולים להיגרם בעת שחרור מאמצים בחום.
 • אין כל מגבלת משקל או גודל עבור חלקים המתאימים לטיפול. כמו כן ניתן לבצע את התהליך על מספר חלקים בו זמנית.

 

 • התהליך גמיש, נוח וזמין, ולכן ניתן לבצעו במצבים ושלבים שונים במהלך העבודה : בין עיבוד שבבי גס לסופי, לאחר השחזה ולאחר טיפול תרמי.
 • התהליך אף מגדיל באופן משמעותי את חוזקם של  החלקים, ומאריך במאות אחוזים את חיי השירות של חלקים דינאמיים (כמו קורות למנופים וציוד לעבודות עפר).
 • זחל ריתוך חלק יותר, שליטה טובה יותר על אמבט הריתוך בכל התנוחות ופחות התזה. 
 • דוח ביצוע מלא מתקבל בסוף התהליך, ומציג את הצלחת הפעולה בצורת גרף.
 • פתרון מעולה לשחרור מאמצים בנירוסטה.

 

אצלך או אצלי?

על פי בחירתך, נוכל להעניק לך את שירותי LAX-META באולם הייצור של מזור הנדסה שבמושב מזור, או להגיע ל- "ביקור בית" במפעלכם עם מכשיר ה-LAX-META, ולבצע את הפעולה במקום.

 

NASA כבר בחרה ב-LAX-META

שיטת LAX-META בפרט, ושיטת ההרעדה בכלל , מוכרת ברחבי העולם כבר שנים רבות. ארגוני ענק טכנולוגיים באמריקה הצפונית, באירופה, ואף בבריה"מ לשעבר משתמשים בשיטה בהצלחה רבה.

בין לקוחותיה הנאמנים  של LAX-META ניתן למנות את סוכנות החלל האמריקנית NASA(המבצעת 90 עד 80 אחוזים מהפעילות הרלוונטית באמצעות המכשיר),BOEING AEROSPACE, צבא ארה"ב, חיל האוויר של ארה"ב, צי ארה"ב, יצרנית הרכב פורד, ג'נרל מוטורס והתעשייה

האווירית הישראלית.

 

שירות נוסף: ריתוך תוך כדי הרעדה

שיטת LAX-META הוכיחה את עצמה כיעילה ביותר גם בתחום נוסף: מניעת עיוותים וסדקים בחומר בזמן ריתוך מתכות.

עד היום לא היה פתרון יעיל לעיוות הנוצר במתכות בתהליך הריתוך. על מנת לצמצם את העיוות, נוהגים יצרנים להוסיף חומר, וליישר חלקים באמצעות עיבוד שבבי, אך לעיתים לא די בכך,

וחלקים נפסלים רק בגלל העיוות בריתוך.

ריתוך תוך כדי הרעדה באמצעות LAX-META מונע מראש את היווצרות העיוותים במתכת. התהליך אף מגדיל באופן משמעותי את חוזקם של  החלקים, ומאריך במאות אחוזים את חיי השירות של חלקים דינאמיים (כמו קורות למנופים וציוד לעבודות עפר).

 

מה הם אומרים על LAX- META?

 1. "LAX-META מהווה תחליף יעיל ל- 80 עד 90 אחוז מהפעולות לשחרור     

     מאמצים באמצעות טיפול בחום."   משרד האנרגיה של ארה"ב.

    2.  "מכשיר LAX-META מביא תועלת רבה ל-NASA, ואנו משתמשים בו      

          לעתים קרובות." סוכנות החלל האמריקנית (NASA).

    3.  "שיעור הפסילות שלנו ירד מ-50% ל-0%, ושם הוא נשאר".Watervliet Arsena   -  

         צבא ארה"ב.

 1. "התהליך של LAX-META הוא השיטה המועדפת עלינו לשחרור   

     מאמצים, מסיבות רבות." חברת - ג'נרל מוטורס.

    5.  "בלי META-LAX  אין עיבוד שבבי מדויק באמת." חברת - פרקר בואינג.

 

מידע  נוסף ניתן למצוא באתרי חברת                            BONAL   

www.meta-lax.com                                  www.bonal.com